Muzeum Lniarstwa to jeden z ciekawszych przystanków na szlaku industrialnego Mazowsza. Prezentuje tradycje Żyrardowa sięgające 1829 roku, które związane są z rozwojem najpotężniejszego w Europie ośrodka przemysłu lniarskiego – Fabryki Wyrobów Lnianych.

Ekspozycje tworzy kilkadziesiąt zabytkowych maszyn przemysłowych stanowiących ciąg technologiczny ukazujący najważniejsze elementy procesu produkcji tkanin. Wśród nich krosno, na którym pobito rekord Guinnessa na najdłuższy obrus na świecie, jedyny w Polsce park sprawnych krosien żakardowych, kolekcja maszyn zdobniczych, czy zbiór wieloformatowych szablonów sitodrukowych służących niegdyś do ozdabiania tkanin.

Przejęcie w 2020 roku szesnastu zabytkowych krosien żakardowych było pierwszym krokiem do wznowienia produkcji lnu. Reaktywowane po upadku fabryki stare maszyny uruchamiane są dziś przez dawnych pracowników zakładów w celach pokazowych, a reprodukowane desenie to spuścizna wzornictwa z lat 60. i 70. XX wieku. Z wyprodukowanych tkanin na miejscu szyte są wyroby, które w formie pamiątek trafiają do muzealnego sklepu. 

W rocznym kalendarzu znaleźć można wydarzenia takie jak: Święto Lnu, Inscenizacja historyczna Strajku Szpularek, czy Jarmark Bożonarodzeniowy. Organizowane są tu również wystawy czasowe, pokazy mody, sesje zdjęciowe, teledyski, czy plany filmowe. 

Na terenie Muzeum Lniarstwa działa również Industrialna Zagroda. To wielogatunkowy zwierzyniec, który tworzą wielbłądy, alpaki, renifery, osiołki, kozy, owce, a przewodniczy im wierna suczka Kora. 

Karola Dittricha 18
96-300 Żyrardów

+48 731 318 800
biuro@muzeumlniarstwa.pl

www.muzeumlniarstwa.pl


Galeria