NOSPR
 
www.nospr.org.pl


Dawniej kopalnia, dziś kopalnia wrażeń
Teren dawnej kopalni „Katowice” przez lata niezagospodarowany, dziś znów tętni życiem - tym razem kultury. Obok sali koncertowej NOSPR ulokowano tu Muzeum Śląskie i Centrum Kongresowe. Ten kompleks budynków, wraz z sąsiadującą ikoną regionu - Spodkiem, tworzy nową jakość na miarę współczesnych ambicji stolicy Śląska. Strefa Kultury, choć ma zaledwie 5 lat, szybko stała się ulubioną „miejscówką” Katowiczan i żelaznym punktem na mapie turystów, koneserów architektury i kolekcjonerów wrażeń. Bo Strefa to Katowice w pigułce. Nowoczesna, nie zapominająca o korzeniach, przyjazna i bardzo fotogeniczna!  

Na zewnątrz Śląsk, w środku - świat
Siedziba NOSPR projektu studia Tomasza Koniora to architektura światowej klasy, czerpiąca wprost ze śląskiej tradycji. Ceglana elewacja budynku nawiązuje do architektury robotniczego osiedla Nikiszowiec. A w środku harmonia materiałów: marmuru, betonu i drewna z zachwycającą salą koncertową, do której słabość mają najwybitniejsi muzycy z całego świata. 
Teren wokół siedziby wypełnia letni amfiteatr oraz zaprojektowany bez nuty improwizacji zielony labirynt z grabu. Ten gatunek drzew doradził projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog.
Siedziba NOSPR oprócz wrażeń artystycznych, dostarczy również wspaniałe wrażenia kulinarne i czytelnicze. 
Na preludium, intermezzo lub postludium – menu zlokalizowanej na pierwszym piętrze restauracji to symfonia smaków i zapachów, które doskonale dopełnią każdy koncert.
Księgarnia Bookiestra to miejsce pełne klejnotów dla ucha, dla oka i dla wnętrza. Znajdziesz w niej najnowsze i często unikalne wydawnictwa muzyczne i książkowe, a także niepowtarzalne gadżety od lokalnych marek, w tym. biżuterię z węgla.